wtorek, 27 lutego 2018

Paszteciki - bułeczki z pieczarkami i łososiem

Pyszne drożdżowe paszteciki ze znanym wszystkim pieczarkowym farszem. Swój domowy wypiek wzbogaciłam o wędzonego łososia, który idealnie pasował ze smakiem grzybów. Polecam jako ciepła przystawka na domowe imprezy.





Ciasto drożdżowe:
2 szklanki mąki pszennej
125 g masła
20 g świeżych drożdży
1 jajko
0,5 szklanki gęstej śmietany 18%
Sól

Farsz:
0,5 kg pieczarek
2 cebule
100 g wędzonego na ciepło łososia
Sól
Pieprz

Mleko do smarowania
Czarnuszka do posypania


W śmietanie rozpuszczamy dokładnie świeże drożdże. Mąkę pszenną siekamy dokładnie z masłem i szczyptą soli. Do mąki wbijamy jajka i wlewamy śmietanę z drożdżami. Wyrabiamy gładkie ciasto. Odstawiamy je na 15-20 minut, żeby podrosło. W tym czasie przygotowujemy farsz. Pieczarki kroimy w pół plasterki, cebulę w kosteczkę.  Całość przesmażamy do miękkości na patelni. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem. Do pieczarek dodajemy kawałki wędzonego łososia i dokładnie mieszamy.
Przygotowane i wyrośnięte ciasto rozwałkować na podsypanym mąką blacie. Wałkujemy długi prostokąt. Na środku układamy pieczarki z łososiem. Zwijamy w rulon. Ostrym nożem dzielimy ciasto na mniejsze paszteciki. Układamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Każdy pasztecik smarujemy mlekiem i obsypujemy czarnuszką. Pieczemy w temperaturze 170*C do momentu zarumienienia.








niedziela, 25 lutego 2018

Tort śmietanowo porzeczkowy

Pyszny tort śmietankowo porzeczkowy. Porzeczki znakomicie sprawdzają się w tortach, łamią słodycz śmietanki.
To co skusisz się na kawałeczek do kawy?




Biszkopt (tortownica 24 cm):
6 jajek
Szczypta soli
¾ szklanki cukru
¾ szklanki mąki pszennej
¼ szklanki mąki ziemniaczanej

Dodatkowo:
1 litr śmietany 36%
2 łyżki cukru pudru
500 g serka mascarpone

Mus porzeczkowy:
200 g mrożonych porzeczek
3 łyżki cukru
3 łyżki ciepłej wody
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + 1 łyżka wody
1,5 łyżeczki żelatyny

Dodatkowo do dekoracji:
Płatki kokosowe
Biała czekolada





Biszkopt:
Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Stopniowo dosypujemy cukier. Gdy piana jest już lśniąca i sztywna dodajemy po jednym żółtku. Miksujemy do połączenia się składników. Mąki przesiewamy przez sitko. Dodajemy do masy jajecznej partiami. Mieszamy delikatnie drewniana łyżką. Masę przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w nagrzanym do 160*C piekarniku przez 25 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu foremkę upuszczamy na podłogę z wysokości 50 cm. Ponownie wstawiamy do piekarnika i studzimy przy uchylonych drzwiczkach. Biszkopt upiec najlepiej jeden dzień wcześniej. Po wystudzeniu kroimy na 3 blaty.

Frużelina porzeczkowa:
Do garnka przekładamy porzeczki, wlewamy wodę, wsypujemy cukier. Owoce gotujemy na wolnym ogniu do momentu rozpadania się (około 15 minut). Wlewamy sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą. Energicznie mieszamy i zdejmujemy z ognia. Dodajemy żelatynę i ponownie mieszamy do momentu rozpuszczenia się. Ciepłe owoce przeciskamy przez sitko. Odstawiamy do przestygnięcia.

Śmietanę ubijamy na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Następnie dodajemy serek mascarpone i miksujemy tylko do połączenia składników.  Masę dzielimy na dwie połowy, z których jedna będzie stanowiła ¾ całości. Do mniejszej wlewamy mus porzeczkowy i miksujemy do uzyskania gładkiego kremu.

Na pierwszym blacie biszkopta rozkładamy kawałki owoców, które zostały po wyciskaniu przez sitko musu. Rozkładamy 1/3 kremu śmietankowego, przykrywamy kolejnym blatem biszkoptu. Następnie rozkładamy krem porzeczkowy (zostawiamy kilka łyżek do dekoracji) i kolejny blat biszkopta. Na wierzchu rozkładamy drugą porcję kremu śmietankowego. Boki wygładzamy resztą kremu śmietankowego. Pomocne przy wygładzaniu jest moczenie nożna w wrzącej wodzie. Wierzch dekorujemy resztą kremu porzeczkowego, płatkami kokosowymi oraz startą białą czekoladą.





środa, 21 lutego 2018

Miruna po japońsku na ostro

Obowiązkowa od dziś na każdej domowej imprezie ryba po japońsku. Jadłam już wcześniej ale sama robiłam ją  po raz pierwszy. Smaki dopasowałam typowo pod nasz gust - czyli więcej keczupu i octu.




700 g miruny patagońskiej bez skóry
Sól
Pieprz

Ciasto do ryby:
1 szklanka mąki
0,5 szklanki mleka
0,5 szklanki wody niegazowanej
1 jajko

Zalewa:
1 szklanka octu 10%
1,5 szklanki wody
¼ szklanki oleju
2 łyżki cukru
4 łyżki pikantnego keczupu
190 g koncentratu pomidorowego (mały słoiczek)
1 łyżeczka soli

Dodatkowo:
1 czerwona papryka
10 ogórków korniszonów (średniej wielkości)
1 duża cebula


Rybę wcześniej rozmrozić i osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić na mniejsze kawałki i przyprawić solą i pieprzem. Odstawić na jakiś czas do lodówki. Składniki na ciasto dokładnie wymieszać lub zmiksować mikserem. Każdy kawałek dokładnie zanurzyć w cieście i usmażyć z każdej strony na rumiano na rozgrzanej patelni. Rybę przełożyć na talerz. Na patelni po smażeniu miruny przesmażyć do miękkości pokrojoną w pół plasterki cebulę.
Do garnka wlać ocet, wodę, olej, keczup i koncentrat pomidorowy. Dodać cukier i sól. Całość dokładnie wymieszać i doprowadzić do zagotowania. Dodać przesmażoną cebulkę, pokrojoną w kosteczkę czerwoną paprykę i plastry korniszonów. Całość gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Zestawić z ognia i przestudzić. W dużej misce układać warstwami zalewa-ryba-zalewa-ryba. Odstawić do przegryzienia się smaków.




sobota, 17 lutego 2018

Krokiety z pieczarkami i łososiem

Zawsze przygotowywałam krokiety z kapustą i grzybami. Tym razem zrobiłam je z pieczarkami i smacznym łososiem. Danie było rewelacyjne w smaku.




Krokiety:
1,5 szklanki maki pszennej
1,5 szklanki mleka
2 jajka
Szczypta soli
0,5 kg pieczarek
2 cebule
100 g wędzonego łososia
2 łyżeczki świeżej natki pietruszki
Sól
Pieprz
Do panierki:
2 jajka
Bułka tarta


Krokiety:
W misce miksujemy mąkę, mleko i jajka. Doprawiamy szczyptą soli. Smażymy naleśniki  (dość cienkie, na rumiano z każdej strony). Z podanej porcji wyszło mi 6 placków. Cebulę kroimy w drobną kostkę, szklimy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Pieczarki kroimy w pół plasterki, dodajemy do cebuli. Wszystko dusimy do miękkości. Przesmażone studzimy, doprawiamy solą i pieprzem. Do zimnych pieczarek dodajemy kawałki wędzonego łososia, mieszamy. Przygotowany farsz układamy na każdym naleśniku i zwijamy w kopertę. Każdego krokieta obtaczamy w jajku i bułce tartej. Obsmażamy na rumiano na patelni.



piątek, 16 lutego 2018

Czosnkowa sałatka śledziowa z chrupiącymi dodatkami

Pyszna i błyskawiczna w przygotowaniu sałatka śledziowa z chrupiącym ogórkiem i słodką kukurydzą. Dodatek czosnku sprawia, że sałatka jest smaczniejsza. 




4 płaty śledzi marynowanych
½ puszki słodkiej kukurydzy
1 zielony ogórek
1 łyżka koperku
3 łyżki majonezu
0,5 łyżeczki czosnku granulowanego
Pieprz



Z płatów śledziowych zdejmujemy skórę. Śledzie kroimy w paseczki około 2 cm. Kukurydzę odcedzamy z zalewy. Ogórka kroimy w bardzo drobną kosteczkę. Do miski przekładamy śledzie, kukurydzę, ogórka i koperek. Doprawiamy pieprzem i czosnkiem granulowanym. Dodajemy majonez, mieszamy. Odstawiamy do połączenia się składników.





wtorek, 13 lutego 2018

Panna cotta z białą czekoladą i musem brzoskwiniowym

Pyszny deser, znany chyba już wszystkim. Bogactwo owoców sprawia, że panna cotta nie jest przesłodzona. Mus z brzoskwiń jest bardzo aksamitny. Koniecznie wypróbujcie!




Mus brzoskwiniowy:
1 puszka brzoskwiń w syropie
1,5 łyżki żelatyny

Panna cotta:
330 ml śmietanki 30%
100 g białej czekolady
0,5 szklanki mleka
2 łyżki cukru trzcinowego
1,5 łyżki żelatyny

Dodatkowo:
1 przezroczysta galaretka o smaku winogronowym
Maliny
Kiwi
Pomarańcza
Płatki kokosowe


Galaretkę rozpuszczamy w 1,5 szklanki wrzątku. Odstawiamy do całkowitego stężenia.
Brzoskwinie wyjmujemy z syropu, umieszczamy w blenderze. Dolewamy pół szklanki syropu i miksujemy na gładki mus. Przelewamy go do garnka i zagotowujemy. Wsypujemy żelatynę i energicznie mieszamy, aż się rozpuści. Odstawiamy do przestygnięcia. Gdy już ostygnie mus przelewamy do wysokich kieliszków (podzieliłam go na 5). Wstawiamy do lodówki do stężenia. 
Do garnka wlewamy śmietankę, mleko i dodajemy połamaną białą czekoladę. Podgrzewamy na wolnym ogniu. Gdy śmietanka się zagotuje zdejmujemy z ognia, wsypujemy żelatynę i energicznie mieszamy, aż się rozpuści. Odstawiamy do przestygnięcia. Następnie wylewamy go na zastygnięty mus brzoskwiniowy. Odstawiamy do lodówki do stężenia. 
Na białym deserze rozkładamy owoce- kawałki pomarańczy, kiwi i maliny. Wierzch dekorujemy galaretką i płatkami kokosowymi.






niedziela, 11 lutego 2018

Pieczeń z kukurydzą i kabanoskami - idealna przystawka na ciepł

Chipsy boczkowe, chipsy mięsne w dwóch smakach, jerky classic oraz mini kabanoski i mini paróweczki z sosem – to oferta mięsnych przekąsek od Henryka Kani, która wchodzi na sklepowe półki. Spółka szybko chce nią zdobywać rynkowe udziały. A narzędzie ma ku temu idealne, bo większości produktów z oferty przekąskowej Kani, nie ma w swoim portfolio żaden inny producent w Polsce oraz większość na świecie.

A poniżej przepis z wykorzystaniem jednych z tych przekąsek:

Syta i smaczna przystawka z wykorzystaniem kabanosów. Smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. W środku żółty ser i słodka kukurydza, które jeszcze wzbogaciły smak. Polecam na domowe obiady lub rodzinne spotkania. 




500 g mięsa mielonego z indyka
1 duża biała cebula
3 jajka
4 łyżki bułki tartej
10 mini kabanosów klasycznych Maestro Henryk Kania
½ puszki kukurydzy
100 g żółtego sera
Sól
Pieprz
Czosnek granulowany
100 g boczku wędzonego





Do miski przekładamy zmielone mięso z indyka. Wbijamy jajka, wsypujemy bułkę tartą, dodajemy posiekaną bardzo drobno cebulkę. Doprawiamy solą i pieprzem. Mięso dokładnie wyrabiamy na zwartą i jednolitą masę. Wsypujemy odsączoną kukurydzę i ponownie wyrabiamy. Do foremki wyłożonej papierem do pieczenia wykładamy połowę mięsnej masy, wygładzamy. Następnie rozkładamy pokrojone w kółeczka kabanoski. Na kabanosach rozkładamy starty na średnich oczkach żółty ser.  Na ser wykładamy resztę mięsa. Na wierzchu rozkładamy plastry boczku. Pieczeń pieczemy w 190*C przez 60 minut. Ostawimy do wystudzenia, kroimy na plastry. Pieczeń jest pyszna na ciepło jak i na zimno. 







sobota, 10 lutego 2018

Recenzja - ,,48 tygodni" Magdaleny Kordel

Jeżeli uważnie śledzicie mój profil na Instagramie, to doskonale wiecie, że sporo czytam. Jakiś czas temu dotarła do mnie książka Magdaleny Kordel - ,,48 tygodni". 
To właśnie dzięki tej książce życie autorki bardzo się odmieniło.  Książka z poczuciem humoru, dystansem do siebie! POWIEM WAM SZCZERZE, ŻE MI BYŁO MAŁO...





Ile może wydarzyć się w ciągu 48 tygodni? Oj bardzo dużo, nawet nie domyślacie się jak wiele... 
Nie chcę Wam zdradzać o czym jest dokładnie książka i jak potoczyły się losy głównej bohaterki Nataszy, ponieważ troszkę Was chcę zaciekawić tą książką.
,,48 tygodni" to pamiętnik głównej bohaterki Nataszy oraz losy jej rodziny - męża Sebastiana, córeczki Gosi, teściów, rodziców i przyjaciół... Momentami miałam łzy w oczach (ze śmiechu!).
Powieść jest napisana w bardzo luźny i dowcipny sposób, autorka daje nam się poznać z tej strony. Czytając książkę czasami miałam wrażenie jakbym czytała o sobie samej.
Natasza jest typową kurą domową - pranie, sprzątanie, mąż, gotowanie, dziecko... W pewnym momencie gdy jej stan osiągnął punk kulminacyjny postanawia w końcu zrobić coś dla samej siebie, zadbać o swój rozwój i ambicje. I udaje się jej, a wcale łatwo nie było. 
Przeczytajcie a zapewniam Was, że każda z Was odnajdzie w tej książce cząstkę siebie...
Myślę, że każda kobieta nie chce być tylko matką i żoną ale także KOBIETĄ!. Zdrowy egoizm i zdrowe ambicje wpływają pozytywnie na nasze życie. 




Książkę możecie zakupić w sklepie internetowym Wydawnictwa Znak!
KONIECZNIE PRZECZYTAJCIE!

piątek, 9 lutego 2018

Sernik gotowany z kokosem i białą czekoladą

Prosty w przygotowaniu i smaczny sernik bez pieczenia. Cukier kokosowy oraz wiórki kokosowe nadają niesamowitego aromatu. Kajmak dodatkowo nadaje słodyczy.




Forma 24x24 cm
1 kg twarogu z wiaderka
1 łyżka esencji waniliowej
5 jajek
200 g margaryny
0,5 szklanki cukru kokosowego
100 g białej czekolady
80 g budyniu śmietankowego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3/4 szklanki mleka
0,5 szklanki wiórek kokosowych
280 g herbatników maślanych
½ puszki kajmaku





W garnku rozpuszczamy margarynę. Dodajemy twaróg z wiaderka, esencję waniliową,  jajka, cukier kokosowy i kawałki białej czekolady. Gotujemy na wolnym ogniu, często mieszamy aby masa nam się nie przypaliła.
Budyń śmietankowy oraz mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w mleku. Przelewamy do masy serowej. Mieszamy i dalej gotujemy na wolnym ogniu. Gotujemy tak długo aż masa zgęstnieje. Na końcu wsypujemy wiórki kokosowe i dokładnie mieszamy.
Foremkę wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie wykładamy pierwszą warstwę herbatników, wylewamy połowę masy serowej, przykrywamy drugą warstwą herbatników,  wygładzamy. Następnie wykładamy kolejną warstwę masy i kolejną warstwę herbatników. Na wierzchu rozsmarowujemy kajmak i rozsypujemy wiórki kokosowe. Odstawiamy do wystudzenia. Po ostygnięciu wstawiamy do lodówki.






niedziela, 4 lutego 2018

Surówka z pekinki z chrupiącymi dodatkami

Taka surówka sprawdzi się jako dodatek do obiadu jak i do domowego fast foodu. Robi się szybko a jest bardzo smaczna!




1 mała kapusta pekińska
1 ogórek zielony
½ czerwonej papryki
2 marchewki
3 łyżki majonezu
Sól
Pieprz


Kapustę pekińską drobno szatkujemy. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o średnich oczkach. Obranego ogórka oraz czerwoną paprykę kroimy w kosteczkę. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Doprawiamy sola i pieprzem. Mieszamy z majonezem.



sobota, 3 lutego 2018

Kulki mocy z masłem orzechowym, chia i płatkami owsianymi

Zakochałam się w ich smaku! Są obłędne, nie za słodkie, a przede wszystkim bardzo zdrowe! Po treningu idealne! Polecam pyszne masło orzechowe od firmy Planta Food. Jest smaczne! Wyjadałam je łyżką z pudełka. 




1,5 szklanki płatków błyskawicznych
0,5 szklanki gładkiego masła orzechowego Planta Food
2 łyżki miodu gryczanego
2 łyżki nasion chia
2 łyżki wiórków kokosowych


Do miski wsypujemy płatki błyskawiczne. Dodajemy miód i gładkie masło orzechowe. Dosypujemy nasiona szałwii hiszpańskiej tzw. nasiona chia oraz wiórki kokosowe. Całość zagniatamy na gładką masę. Masa będzie delikatnie lepić się do rąk, ale tak ma być. Formujemy małe kuleczki, układamy na talerzu. Wstawiamy na jakiś czas do lodówki aby kulki stwardniały.