środa, 29 maja 2019

Roladki z kurczaka w boczku z szynką i serem z sosem beszamelowo koperkowym

Sos do tego mięsa wyszedł fenomenalny – aromatyczny i kremowy. Smakuje czosnkiem, koperkiem i suszonymi pomidorami.  Roladki z kurczaka wypełniłam ciągnącym serem i smaczną wędliną. Całe danie stworzyło zgrany duet! Polecam na obiad!




500 g fileta z piersi kurczaka
Sól
Pieprz
Przyprawa do kurczaka
7 plastrów żółtego sera
7 plastrów polędwicy wiśniowej
100 g wędzonego surowego boczku
10 pieczarek
Sos beszamelowo koperkowy:
1,5 łyżki masła
1,5 łyżki mąki ryżowej
700 ml mleka 3,2%
2 łyżki koperku
1 łyżeczka suszonych pomidorów z czosnkiem
Sól
Pieprz
Czosnek granulowany

Filet z kurczaka kroimy na płaty, rozbijamy tłuczkiem. Każdy płat mięsa przyprawiamy solą, pieprzem i przyprawą do kurczaka. Na każdym płacie mięsa układamy  plastry szynki i żółtego sera. Zwijamy w ciasny rulon i owijamy wędzonym boczkiem. Roladki układamy w naczyniu żaroodpornym. Pieczarki kroimy na ćwiartki, układamy przy mięsie.
W garnku rozpuszczamy masło. Wsypujemy mąkę i energicznie mieszamy, wlewamy mleko. Sos gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut, często mieszamy. Gdy masa będzie za gęsta ponownie podlewamy mlekiem. Pod koniec dodajemy suszone pomidory z czosnkiem, koperek, sól i pieprz. Gotowym sosem zalewamy mięso. Pieczemy pod przykryciem w nagrzanym do 200*C piekarniku przez 60 minut. Pod koniec pieczenia możemy odkryć mięso aby ładnie zarumienił się wierzch.






sobota, 25 maja 2019

Sałatka ryżowa z kurczakiem, ogórkami i zieleniną

Pyszna sałatka z kurczakiem, dwoma rodzajami ogórków – zielonym i kiszonym oraz dużo ilością zieleniny – koperkiem, natką pietruszki i szczypiorkiem. Bardzo syta i smaczna sałatka!





100 g ryżu
1 pojedyńczy filet z kurczaka
Przyprawa do kurczaka
Czosnek granulowany
Sól
Pieprz
2 ogórki zielone
3 ogórki kiszone
½ pęczka natki pietruszki
½ pęczka świeżego koperku
1 pęczek szczypiorku
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
2 łyżki majonezu




Ryż gotujemy do miękkości, odcedzamy. Filet z piersi kurczaka kroimy w bardzo drobną kosteczkę, doprawiamy przyprawą do kurczaka, pieprzem, solą i czosnkiem granulowanym. Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.  Ogórki obieramy ze skórki, kroimy w kosteczkę. Zieleninę – pietruszkę, koperek i szczypiorek siekamy bardzo drobno. Wszystkie składniki łączymy ze sobą. Dodajemy jogurt z majonezem. Doprawiamy solą i pieprzem, ponownie mieszamy. Odstawiamy do lodówki aby smaki się przegryzły.





poniedziałek, 20 maja 2019

Jaglane naleśniki rafaello

Bardzo lubię śniadania na słodko. Takie jest idealne. Zdrowe naleśniki ze słodko twarogowo – owocowym nadzieniem. Taki pomysł może być również smacznym obiadem na słodko. 




Naleśniki:
1 ¼ szklanki mąki jaglanej
2 jajka
1/ 1/3 szklanki mleka
Nadzienie:
250 g półtłustego twarogu
2 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki ksylitolu
0,5 łyżeczki cynamonu
4 łyżki wiórków kokosowych
2 mandarynki
1 gruszka

Jajka ubijamy na puszystą pianę. Dodajemy przesianą mąkę oraz wlewamy mleko. Ciasto na naleśniki musi być lejące. Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju rzepakowego.
Mandarynkę obieramy ze skórki, dzielimy na cząstki. Gruszkę obieramy i ścieramy na tarce o średnich oczkach. Twaróg ucieramy z jogurtem, ksylitolem , wiórkami kokosowymi i cynamonem. Łączymy z owocami. Farszem wykładamy naleśniki i składamy.





piątek, 17 maja 2019

Ciasto orkiszowe z porzeczkami

Pyszne i błyskawiczne ciasto orkiszowe. Wystarczy kilka składników aby wyczarować zdrowe i smaczne ciasto do kawy. Zamiast porzeczek możemy użyć dowolnych ulubionych owoców. Mi zostały jeszcze porzeczki, więc wykorzystałam je do ciasta. 




2 jajka
2 szklanki mąki orkiszowej jasnej Radix - bis
¾ szklanki ksylitolu
50 g oleju kokosowego
250 ml gęstego jogurtu naturalnego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
250 g mrożonych porzeczek
100 g gorzkiej czekolady 85%

Jajka ubijamy na puszystą masę z ksylitolem.  Olej kokosowy podgrzewamy w mikrofalówce tak aby się rozpuścił. Do jajek wlewamy olej oraz gęsty jogurt naturalny. Mąkę orkiszową przesiewamy przez sitko wraz z proszkiem do pieczenia. Partiami wsypujemy do masy. Cały czas miksujemy na wolnych obrotach. Masa jest dość gęsta. Ciasto przelewamy do silikonowej foremki o wymiarach 23*12 cm. Na wierzchu rozkładamy mrożone porzeczki. Pieczemy w nagrzanym do 180*C piekarniku (termoobieg) przez 50 minut. Po upieczeniu wyjmujemy z foremki, studzimy. Dekorujemy rozpuszczoną w kąpieli wodnej gorzką czekoladą.





poniedziałek, 13 maja 2019

Kotlety w panierce słonecznikowej

Nowa propozycja dla tradycyjnych kotletów z piersi kurczaka. Są niezwykle aromatyczne za sprawą suszonych pomidorów z dodatkiem czosnku. Chrupkości nadaje rozdrobniony słonecznik. Polecam na domowy obiad.





500 g fileta z piersi kurczaka
Przyprawy:
Sól
Pieprz
Przyprawa do kurczaka
Czosnek granulowany
2 łyżeczki suszonych pomidorów z czosnkiem

1 szklanka łuskanego słonecznika
1 szklanka bułki tartej
3 jajka


Filet z kurczaka kroimy na płaty, rozbijamy tłuczkiem. Każdy kotlet przyprawiamy solą, pieprzem, przyprawą do kurczaka, czosnkiem granulowanym oraz obsypujemy suszonymi pomidorami z dodatkiem czosnku. Słonecznik rozdrabiamy w rozdrabniaczu. Jeżeli takiego nie posiadamy to możemy go utłuc tłuczkiem. Słonecznik musi być drobno rozdrobniony. Mieszamy go dokładnie z bułką tarta.  Mięso panierujemy w rozmąconym jajku, następnie w mieszance słonecznika z bułką tartą. Smażymy na oleju rzepakowym na rumiano z każdej strony.




piątek, 10 maja 2019

Wiśniowe brownie z musem malinowym

Czy może być coś pyszniejszego niż brownie połączone z musem malinowym i kremem śmietankowym z białą czekoladą? Do tego dodatek malin z galaretką! W smaku tort jest obłędny. Polecam na domowe uroczystości i przyjęcia. Wiem tylko jedno- każdy poprosi o dokładkę.




Wiśniowe brownie:
0,5 szklanki domowego soku wiśniowego
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
200 g margaryny
100 g białej czekolady
100 g czekoladowych pralin z wiśniową nalewką
1 ¼ szklanki cukru
3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
3 jajka
1 ¼ szklanki mąki pszennej tortowej
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
Mus malinowy:
200 g malin
2 łyżki wody
110 g cukru
1,5 łyżki żelatyny + 1/3 szklanki gorącej wody
1,5 szklanki śmietanki 36%
250 g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
Krem śmietanowy z białą czekoladą:
200 g śmietany 36%
100 g białej czekolady
250 g serka mascarpone
Dodatkowo:
2 galaretki wiśniowe lub malinowe
3 szklanki wrzątku
200 g malin




Wiśniowe brownie:
Do przygotowania biszkoptu nie używamy miksera. Wszystkie składniki mieszamy łyżką lub trzepaczką. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160*C.  Do garnka wlewamy sok wiśniowy. Wsypujemy kawę rozpuszczalną i mieszamy do momentu jej rozpuszczenia. Dokładamy pokrojoną na kawałki białą czekoladę, pralinki z wiśniową nalewką oraz margarynę bądź masło. Całość podgrzewamy na małym ogniu do momentu rozpuszczenia, zdejmujemy z palnika. Wsypujemy cukier, mieszamy. W osobnej misce mieszamy ze sobą jajka oraz jogurt naturalny. Do jajek wlewamy masę czekoladową, ponownie mieszamy. Na końcu wsypujemy przesianą mąkę pszenną, proszek do pieczenia, kakao i sodę oczyszczoną. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 24 cm. Pieczemy przez 60-65 minut. Na końcu sprawdzamy patyczkiem czy ciasto go nie obkleja. Po upieczeniu studzimy, kroimy na dwa blaty. Z górnego blatu delikatnie ścinamy wierzch i tworzymy biszkoptową posypkę.
Mus malinowy:
Do garnka przekładamy maliny. Dolewamy wodę oraz wsypujemy cukier. Całość gotujemy na wolnym ogniu aż maliny puszczą sok i całkowicie się rozpadną. W gorącej wodzie rozpuszczamy dokładnie żelatynę, przelewamy do malin, dokładnie mieszamy i studzimy. Śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Dodajemy serek mascarpone i przestudzone maliny. Całość dokładnie miksujemy do połączenia się składników.
Krem śmietanowy z białą czekoladą:
W garnku podgrzewamy śmietankę z białą czekoladą do momentu jej rozpuszczenia. Śmietankę najlepiej podgrzać wieczorem i na całą nos chłodzimy śmietankę w lodówce. Następnego dnia ubijamy śmietankę z czekoladą na sztywno. Dodajemy serek mascarpone i miksujemy do połączenia składników.
Warstwa z galaretką:
W wrzątku rozpuszczamy galaretki, dokładamy maliny. Galaretki odstawiamy do delikatnego stężenia.
Złożenie ciasta:
W tortownicy układamy jeden blat biszkoptu. Następnie równomiernie rozsmarowujemy mus malinowy, dociskamy drugim biszkoptem. Kolejno wykładamy krem śmietankowy z białą czekoladą, posypkę biszkoptową oraz wylewamy delikatnie stężałą galaretkę z malinami. Cały tort chłodzimy w lodówce (najlepiej całą noc).




środa, 8 maja 2019

Koktajl truskawkowo - kokosowy

Kremowy, lekki i sycący koktajl z truskawek. Warto zauważyć, że nie ma w nim ani grama białego cukru. Wyśmienicie smakuje schłodzony.




300 g truskawek
2 łyżki wiórków kokosowych
1,5 łyżki mielonego siemienia lnu
2 łyżki płatków owsianych górskich
1,5 szklanki jogurtu naturalnego
0,5 łyżeczki cynamonu


Do przygotowania koktajlu możemy użyć zarówno truskawek mrożonych jak i świeżych. Te mrożone odpowiednio wcześniej rozmrażamy. Wszystkie składniki umieszczamy w blednerze, miksujemy na najwyższych obrotach. Koktajl ma niezwykle kremową konsystencję. Polecam pić schłodzony. Warto zauważyć, że nie ma cukru.



poniedziałek, 6 maja 2019

Babka cytrynowa z białej fasoli

Ta babka jest rewelacyjna! Zdrowa, słodka i cytrynowa! Biała fasola nie jest w ogóle wyczuwalna. Ciasto można upiec w dowolnej foremce.




Foremka o średnicy 20 cm:
2 puszki białej fasoli (po 240 g każda)
6 jajek
0,5 łyżeczki esencji waniliowej
Sok oraz skórka otarta z 1 cytryny
0,5 szklanki mąki kukurydzianej
0,5 szklanki mąki ryżowej
2 łyżki mąki kokosowej
5 łyżek ksylitolu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 czubate łyżki oleju kokosowego (o stałej konsystencji)

Cytrynę sparzamy wrzątkiem. Na tarce o najmniejszych oczkach ścieramy skórkę, z cytryny wyciskamy sok. Fasolę przekładamy na sitko. Płuczemy ją pod letnią wodą przez około 5 minut. Fasola musi być bardzo dobrze wypłukana. Do miski wsypujemy mąkę kukurydzianą, ryżową i kokosową. Dodajemy proszek do pieczenia, olej kokosowy i esencję waniliową. Wlewamy sok z cytryny i skórkę. Na końcu wsypujemy fasolę oraz wbijamy jajka. Całość dokładnie blendujemy blenderem przez kilka minut. Masa musi być bardzo gładka i jednolita. Ciasto przelewamy do silikonowej foremki. Pieczemy w nagrzanym do 180*C piekarniku (funkcja góra-dół) przez 50 minut. Po upieczeniu studzimy i dekorujemy lukrem (białko jajka wymieszane z pudrem z ksylitolu).




niedziela, 5 maja 2019

Pieczone mielone z serowym środkiem z sosem pieczarkowym

Zwykłe kotleciki w zdrowszej wersji – pieczone. Zamiast większej ilości bułki tartej dodałam sypką kaszę mannę. W środku ciągnący ser, podane z pysznym sosem pieczarkowym. Gwarantuję zasmakuje Wam taki obiad!





500 mięsa mielonego z szynki wieprzowej
1 cebula
3 jajka
3 łyżki świeżej natki pietruszki
1 łyżeczka suszonej natki pietruszki
3 łyżki kaszy manny
2 łyżki bułki tartej + do obtoczenia
100 g żółtego sera
Sól
Pieprz
Słodka czerwona papryka
Sos pieczarkowy:
400 g pieczarek
2 cebule
1 szklanka śmietanki 36%
Sól
Pieprz


Ser żółty kroimy w słupki. Mięso mielone przekładamy do miski. Dodajemy posiekaną drobno cebulkę oraz świeżą natkę pietruszki. Wbijamy jajka oraz wsypujemy kaszę manną i bułkę tartą. Doprawiamy solą, pieprzem, słodką czerwoną papryką oraz suszoną natką pietruszki. Wyrabiamy gładkie, zwarte mięso. Formujemy cienki placek na dłoni. Do środka wkładamy słupek sera i dokładnie zwijamy mięso aby nie było widać sera. Kotleciki obtaczamy w bułce tartej, układamy w naczyniu żaroodpornym. Mięso skrapiamy olejem rzepakowym, pieczemy pod przykryciem w nagrzanym do 190*C piekarniku przez 50-60 minut.
Na patelni przesmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy zmięknie dodajemy pokrojone w ćwiartki pieczarki. Smażymy na wolnym ogniu przez kilka minut. Wlewamy słodką śmietankę, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy w upieczonymi kotlecikami.





czwartek, 2 maja 2019

Razowe zwijańce z serem

Moja zdrowsza wersja pysznych drożdżówek. Takie zawijaski przygotujemy również ze zwykłej mąki pszennej. Do swoich wykorzystałam razową. Wyszły pyszne! Nadzieniem był twaróg, jednakże znakomicie sprawdzi się również mak.




Zaczyn:
60 ml ciepłego mleka
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka ksylitolu
Ciasto drożdżowe:
250 g mąki pszennej razowej typ 2000 Radix-bis
50 g masła
1 jajko
1 żółtko
40 g ksylitolu
1 cukier waniliowy
Masa serowa:
250 g półtłustego twarogu
1 łyżka ksylitolu
1 żółtko
1 łyżka śmietany 18%




W ciepłym mleku rozpuszczamy świeże drożdże oraz ksylitol. Odstawiamy do podrośnięcia. Do miski przesiewamy mąkę pszenną razową. Dodajemy ksylitol, cukier waniliowy,  rozpuszczone masło, jajko, żółtko i wyrośnięty zaczyn. Wyrabiamy jednolite, zwarte ciasto. Jeżeli ciasto jest zbyt lepkie podsypujemy delikatnie mąką. Formujemy kulę, odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia (około 40 minut). Po tym czasie na oprószonym mąką blacie rozwałkowujemy placek na kształt prostokąta (grubość około 0,5 cm). W osobnej miseczce ucieramy twaróg, żółtko, śmietanę i ksylitol. Masę serową rozsmarowujemy po całości na cieście. Placek składamy na pół (z góry na dół). Złożone ciasto kroimy na paski około 5 cm. Każdy pasek obkręcamy wokół własnej osi tworząc zawijaski. Układamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Odstawiamy na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Pieczemy w nagrzanym do 200*C piekarniku przez 15 minut. Po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem z ksylitolu.